گریز از مرکز

بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است

گریز از مرکز

بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است

گریز از مرکز

خطاهای ذهنی که عمر ما را تباه می کنند - قسمت دوم

پنجشنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۵۱ ب.ظ

در جستجوی پاسخ برای سوال اول
آیا شناخت ما از دنیای پیرامون، صحیح است یا می تواند با خطا همراه باشد؟

مدل ذهنی ما متاثر از عواملی همچون توارث ( ژن خوبچشمک )، ارتباطات اجتماعی، فعالیت و رشد فکری در بستر زمان است. پس با توجه به مدل های ذهنی گوناگون، شناخت های متفاوتی نیز از دنیای پیرامون وجود دارد و در این بین نقش و تاثیرخطاهای ذهنی را نمی توان نادیده گرفت.

همانطور که در مقدمه ی بحث عرض کردم، منشا برخی از رفتارها (واکنش ها) موروثی است و شناخت نیاکان ما از پدیده های اطراف (کنش ها) مسبب آن بوده است. رفتارهای زیادی را می توان یافت که علت آن مدت هاست از بین رفته ولی اثر ناشی از آن، هنوز در رفتار انسان قابل مشاهده است. به عنوان مثال ترس از تاریکی نتیجه ی شناخت از خطرات احتمالی در دنیای آن زمان بوده است (همانند زندگی در بیابان، وجود حیوانات وحشی، عدم دید کافی برای پیدا کردن مسیرها و ...) ولی با وجود اختراع برق و زندگی شهری، هنوز عده ی زیادی هستند که از تاریکی وحشت دارند و شب ها احساس امنیت کمتری دارند. به عبارت دیگر خطای ذهنی ما در یافتن علت ترس از تاریکی، باعث شده که نسبت به پدیده ی تاریکی خطای شناختی داشته باشیم و تازه این قسمت قابل مشاهده ی کوه یخ می باشد، عمق فاجعه آنجاست که عمده ی این خطاها در ناخودآگاه یا بعضا در خود ناآگاه ما پنهان است.
با این وجود شاید بتوان گفت که شناخت ما از تمام پدیده ها، یک شناخت نسبی است و با قطعیت نمی توان درست یا نادرست بودن آن را تایید کرد. با توجه به این نکات، نظر شخصی من برای پاسخ به سوال فوق چنین است:

من شناخت پدیده ها را یک مسیر نامتناهی می دانم و در این مسیر همواره به دنبال تصحیح اشتباهاتم هستم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی