گریز از مرکز

بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است

گریز از مرکز

بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است

گریز از مرکز

هدیه روز مادر

سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، ۰۹:۴۵ ب.ظ

روز مادر


اطمینان دارم که یکی از برترین نعمت هایی که خداوند به من عطا کرده، نعمت وجود مادر است. آنهم مادری که به اعتراف دیگران و نه خودم، با سواد و آگاه است. البته نه با متر و معیارهای امروزی و منظورم از سواد و آگاهی واژه های مرسوم و متداول نیست که ورد زبان عام و خاص است. همانند واژه های بزرگداشت و تکریمِ مادران که این روزها به مناسبت فرا رسیدن روز مادر تب تندی در جامعه ی ما دارد و همچنین هدیه روز مادر.

"سواد" از دیدگاهِ مادر من یعنی سعی و تلاش برای درست دیدن و فهمیدن نظام هستی و "آگاهی" یعنی تشخیص خوب از بد.

خداوند سبحانِ عالی مرتبه را بسیار سپاسگزارم که بر این حقیرِ ناچیز منت نهاد و خوان نعمتش را بر من ارزانی داشت و دروازه ی ورودِ من به این دارِ ابتلا را انسانی سالک (مادرم) قرارداد. ما همه انسان های بالقوه هستیم و از بینمان اندک کسانی در تفکر و تلاش هستند تا این ظرفیت عظیم را بالفعل نمایند. فارغ از اینکه در به فعلیت رساندن ظرفیت های انسانی به چه نتیجه ای برسیم، حرکت در این مسیر بسیار ارزشمند و البته ناگفته پیداست که سخت و دشوار است. سالکین طریق خودشناسی از این جمله اند و مادرم نمونه ای از ایشان است، چنان که در طول چهار دهه زندگانی به یاد ندارم که دمی از این سلوک و سودا جدا بوده باشد.

از نگاه او بهترین هدیه ی روز مادر، افزایش سواد و آگاهی فرزندانش است و دیگر هیچ نخواسته. هرچند که ما همیشه با هدایای مادی خواسته ایم که نقص در سواد و آگاهی خویش را جبران نماییم ولی بر ما هویدا بوده که قدرش را ندانسته و موجبات رضایتش را فراهم نساخته ایم.

به امید پروردگار، این روزها در تلاشم برای جلب رضایتش که وظیفه ی شرعی و عرفی است، هدیه ای آنچنان که دوست دارد تدارک ببینم. امسال برای هدیه روز مادر شاید عهد کنم که دیگر با خلق خدا مهربانتر باشم.

پس نوشت: در پایان به سه گروه ادای احترام می نمایم:

  • تمام مادرانی که در جهت تحقق ظرفیت های انسانی خویش و فرزندانشان در تلاش هستند
  • تمام مادرانی که در بین ما نیستند، از پروردگار مهربان برایشان رحمت و آمرزش خواستارم
  • تمام کسانی که از موهبت مادر محروم هستند، از خداوند منان برایشان صبر و شکیبایی آرزومندم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی